Selles sissekandes kirjeldan ma lühidalt enneagrammi iseloomutüüpe nii, nagu ma neid hetkel näen ja reaalselt tunnen või nii nagu mul on erinevatest koolitustest ja raamatutest meelde jäänud. Kõige täpsema ja parema ülevaate saab nendest tüüpidest, kui uurida näiteks eelmise sissejuhatava enneagrammi postituse lõpus toodud viiteid. See süsteem on väga põnev, mida enam õppida teooriat, seda enam hakkab reaalselt ja praktiliselt enda ümber neid 9 tüüpi märkama, mis omakorda süvendab teooria mõistmist ja sedaviisi lõputult. Nii on iga valdkonnaga, et teooria ja praktika on nagu elektrimootori pluss ja miinus poolused. Kui üks ära võtta, siis mootor seiskub, liikumine ja areng peatuvad. Või veel parem kujund on reisikaart ja reisimine, mida Ken Wilber armastab rõhutada (eriti just oma viimases pikas ja põhjalikus raamatus “The Religion of Tomorrow: A Vision for the Future of the Great Traditions-More Inclusive, More Comprehensive, More Complete“):
“Reisikaarti ei maksa segi ajada tegeliku territooriumiga, aga samal ajal puudulik ja vale reisikaart ei vii meid eriti kaugele.”
Peatüübid: Vaatleja (5), Lojaalne Skeptik (6) ja Nautleja (7)
Ma alustan peatüüpidest, kui tohib, kuna peatüübid on mulle kõige tuttavamad. Ise olen peatüüp 5 ehk Vaatleja ja samuti tean väga lähedalt inimesi, kes on peatüübid 6 ja 7 ehk Lojaalne Skeptik ja Nautleja. Kõigi nende tüüpide ühine nimetaja on suur mõtteaktiivsus ja analüütilisus. Elu püütakse ennekõike mõista mõtetes ja seejärel vaadatakse, et kas läheb tegutsemiseks või mitte. Seepärast võivad peatüübid tundide või päevade kaupa uurida üksi mõnda raamatut või seltskonnas arutada lõpmatuseni teatud teemade üle, mis neile huvi pakuvad. Ise olen märganud viimasel ajal ka seda, kuidas mõne koosolemise ajal kaob teistel tüüpidel väga kiiresti huvi lihtsalt istuda ja rääkida. Kehatüüpidel hakkavad käed ja jalad päris kiiresti sügelema ning tahavad midagi aktiivsemat teha või siis lihtsalt lülitavad ennast seltskonnast välja, nende jaoks on abstraktne arutamine liig mis liig. Südametüübid on nii ja naa, neile meeldib seltkonnas olla, aga pigem vaadata hästi sügavalt silma ning rääkida suhetest ja tunnetest, kui mõnest teooriast või detailiderohkest ideest. Viimane on rohkem peatüüpide pärusmaa.
Vaatleja (5) tunneb peatüüpide hulgast ära selle poolest, et hoiab tavaliselt kõige enam omaette, on sotsiaalselt kõige introvertsem ja vaoshoitum. Ülaltoodud pildi peal istub raamatute otsas rüperaal süles. Talle on suureks väljakutseks teistele läheneda või olla tähelepanu keskpunktis. Seltskonnas olles võib ta pikalt kuulata ja vaadata, ilma, et midagi ütleks. Kui aga lõpuks ütleb, siis võib see olla väga põhjalik ja asjalik nägemus asjast. Osadele tüüpidele võib see tunduda umbes nii, et “Kust see nüüd tuli?” Nautleja (7) on mõnes mõttes Vaatleja vastand, kuna on palju aktiivsem, muretum ja naudib tähelepanu. Lojaalne Skeptik (6) on kuskil nende kahe vahepeal. Vaatleja soovib ühiskondlikul tasandil kolmest peatüübist kõige suuremat vabadust, tahab olla originaalne ning teha midagi ennekuulmatut. Talle sobivad hästi tegevused ja elukutsed, mis ei ole seotud erinevate organisatsioonide või gruppidega. Tõde ja vabadus on palju tähtsamad, kui konventsioonid (sh anti-konventsioonid), traditsioonid, kohustused ja mistahes auastmed, tiitlid või kuuluvused. Enda kogemusest tean, et kui ma midagi enam-vähem selgeks saan, kui enam pinget ei ole, siis pigem liigun edasi uutele jahimaadele, uusi kogemusi ja õppetunde saama. Ei jää loorberitele puhkama ja oma vanu oskusi nautima, kuigi ju võiks. Samas on vanad kogemused alati uute juures suureks plussiks.
Seevastu Lojaalne Skeptik, nagu ka nimi ütleb, võib olla väga lojaalne ning naudib kuhugi kuulumist ja tiitlite kogumist. See annab talle kindlustunde. Subjektiivne usk on tihti tugevam kui objektiivsed faktid. Kuulumine ja lojaalsus võivad väljenduda nii peavoolu kui ka alternatiivsetesse gruppidesse kuulumises. Viimast nimetatakse inglise keeles devil’s advocate ehk saatana käsilane, mida võib kutsuda ka mittekonformismi konformismiks. Lojaalne Skeptik on suur kahtleja ja kaaluja, mis teeb ta elu tihtipeale raskeks, kuna ta ei suuda võtta vastu otsuseid (võib omakorda viia asjade edasilükkamiseni). Nii palju kui mina Lojaalseid Skeptikuid isiklikult tean, siis kipuvad nad olema tõsisemat sorti inimesed, kes väga nalja ja vimkasid ei viska — elu on tõsine värk. Pildi peal olev punaste pükstega naise näoilme annab ka sellest natuke aimu. Nautleja on selle koha pealt täpne vastand, kuna tegutsemine ja asjaajamine tulevad talle lendleva kergusega. Ta on suur algataja ja entusiast, ideed tulevad ja lähevad ning ta näeb alati suuremaid ning paremaid võimalusi, mis kõik tulevikus võivad teda oodata. Ta ei ole kunagi rahul sellega, mis juba on. Alati saab veel paremini ja saab veel kaugemale minna. Kunstnik on seda tüüpi kujutanud tõsise matkamehena, kes tahab alati näha, et mis on järgmise mäe ja oru taga.
Mis tasub veel märkimist on see, et Vaatleja (5) on kõige lähemal südametüüpidele (2, 3, 4) ja Nautleja (7) kõrval asuvad kehatüübid (8, 9, 1). Seepärast on Vaatlejal rohkem südametüüpidega (just 4 ehk Romantikuga) ühiseid jooni ning ei ole kehaliselt just kõige intelligentsem ja Nautlejal on peatüüpidest kõige enam sarnasusi kehatüüpidega (eriti just 8 ehk Kaitsjaga) ning kõige kaugemal on südameasjad või emotsionaalne intelligentsus. Kui minna veel detailsemaks, siis kõrvaltüüpe nimetatakse tiibadeks, kus üks tiib võib olla tugevam kui teine. Näiteks Vaatleja (5) tugevam tiib võib olla kas Romantik (4) või Lojaalne Skeptik (6), mis teeb ta Enneagrammi Instituudi lehe kohaselt vastavalt, kas enam (a) individualistlikuks ja traditsioone “lõhkuvaks” või siis (b) lojaalsemaks ja “probleeme lahendavaks”. Mind tundub enam kõnetavat just see esimene. Seega võib erinevaid tüüpe (või pooltüüpe) olla veel poole rohkem ehk 18, kui on soov minna peensustesse. Lisaks on igal tüübil veel nooled (millesse ma samuti siinkohal ei süvene), mis viitavad teistele tüüpidele ning avalduvad kas kasvu või stressi olukorras. Lojaalsel Skeptikul on näiteks kasvutüübiks 9 Vahendaja (Rahusobitaja) ja stressitüübiks 3 Esineja (Saavutaja).
Erinevates raamatutes ja allikates tuuakse tavaliselt välja ka tuntud inimesi, kes on teatud iseloomutüüpi. Need võivad olla samuti heaks indikaatoriks enda tüübi või teiste tüüpide paremaks mõistmiseks. Enneagrammi Instituudi lehel on näiteks iga tüübi juures pikk nimekiri. Minu tüübi ehk Vaatleja (5) juures on nimed nagu Siddartha Gautama Buddha, Albert Einstein, Friedrich Nietzsche, Kurt Cobain, X Files “Fox Mulder” jne, kes näiteks kõik on mulle mingitel elu etappidel väga suurt muljet või mõju avaldanud ja aidanus ennast paremini mõista. Nüüd juba viis aastat tagasi, Kagu-Aasias pikemalt ringi reisides ja budismiga tutvust tehes, oli Buddha praktiline ja väga teaduslik lähenemine vaimsuse teemale ikka väga suur äratundmine. Iga suur tarkusetraditsioon kipub olema paratamatult oma asutaja nägu. Lojaalse Skeptiku (6) tuntumad inimesed on näiteks Krishnamurti, Mark Twain, Sigmund Freud, Tom Hanks jt. Nautleja, Entusiasti või Seikleja (7) tunneb ära neist kuulsustest: The 14th Dalai Lama, Elton John, Mick Jagger, George Clooney, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Charlie Sheen, Larry King jt.
Südametüübid: Andja (2), Esineja (3) ja Romantik (4)
Kui kehatüüpe on mul kõige keerulisem mõista (ja peatüüpe kõige lihtsam, juhul kui tunnen iseennast), siis südametüüpidega saab veel hakkama, kuna asuvad kohe Vaatleja kõrval. Eriti lähedane on just Romantik, kuna elan ühega koos ja tean veel väga lähedalt teisigi. Romantiku, ja ka teised südametüübid, tunneb ära soojuse, siiruse ja südamlikkuse poolest. Pea- ja kehatüübid võivad südametüüpide kõrval tunduda lausa südametud ja tundetud. Nad tunnevad, aga ei näita emotsioone välja, või siis tunnevad hiljem ja üksi olles, nagu seda teeb veidral kombel näiteks Vaatleja (5). Mitte-südametüüpidel on raske samastuda või mõista, et kuidas saab keegi hakata mõne tühise asja pärast lihtsalt nutma. Südametüübid just seda teevadki ja väga tihti, nad nutavad nii rõõmust, kui ka valust. Nad ei saa oma tundeid niisama lihtsalt tagasi hoida, kuna tunded on nende identiteet ja olemus. Seepärast ei ole nutmine midagi erakordset (erinevalt teistest tüüpidest), vaid südametüüpide loomulik emotsioonide väljendusviis.
Kolme südametüüpi eristab peamiselt see, et Romantiku (4) tähelepanu on kõigel, mida tal veel ei ole (tulevikus) või mida ta on kaotanud (minevikus), Esineja (3) tähelepanu on teiste arvamusel, püüab ennast teistele tõestada ja Andja (2) keskendub sellele, kuidas teisi rahuldada ja aidata, pannes enda vajadused teisele kohale. Kõigil kolmel on tunne, et midagi on puudu. Romantikul on näiteks levinud ‘lükka ja tõmba suhted’, mis väljendub selles, et kui kedagi õpitakse suhte alguses tundma, siis idealiseeritakse üle ja tekib suur tõmme või iha. Kui suhe on saanud reaalsuseks ja kätte on jõudnud “rutiin”, mis Romantikule hästi ei sobi, kuna ta tahab olla eriline ja individuaalne (nagu pildi peal on teda kujutatud suure kunstnikuna), tahab suuri dramaatilisi tõuse ja langusi, siis hakkab Romantik taga igatsema häid aegu (küll vanasti oli tore!) ning ette kartma halbu aegu (mis siis, kui me lahku läheme?). Seepärast võib suhtes kõik korras olla, aga Romantik juba elab “ennustatavas” tulevikus ning võib seepärast suhte lõpetada. Sealt ka see ‘lükka ja tõmba suhe’, kuna kunagi ei olda rahul. Loomulikult saab Romantik õppida oma tüübi-identiteeti lõdvemaks laskma, nii et see terveid suhteid ei häiriks. Just see ongi enneagrammi tüpoloogia mõte või ülesanne: aidata märgata või teadvustada oma iseloomu (isekat ja ürgset ego-looma või harjumuste mustrit), muuta see endale objektiks ning mitte ennast sellega täielikult identifitseerida (meeleseisundi astmete keeles põhjuslik identiteet, mis on vaba iseloomust).
Siia lõppu mõned tuntud Romantikud: Rumi, Miles Davis, Joni Mitchell, Bob Dylan, Paul Simon, Alanis Morrisette, Amy Winehouse ja Johnny Depp.
Esinejat (3) iseloomustab kõige enam suur saavutamise vajadus, mis on näiteks spordis väga hea omadus. Lapsena valis see tüüp armastuse, tähelepanu ja ellujäämise eesmärgil strateegia teistele (näiteks vanematele) oma tegudega meeldida. Seepärast on ka täiskasvanuna alateadlik tõmme esineja või saavutaja rolli võtta. Loogika on lihtne: kui ma suudan teistele kuidagi muljet avaldada, siis mind armastatakse ja ma olen teiste silmis keegi, vastasel juhul aga mitte. Kuna sedasi on raske ja tülikas elada, siis Esinejad peavad õppima seda alateadlikku “programmi”, “ise-loomu” või “ise-looma” märkama ja taipama, et isegi kui ma ei ole milleski kõige parem või edukam, siis mind ikka armastatakse. Esinejatel on komme pidevat ka kõike võrrelda ja ritta seada: see on parem kui teine, see on ilusam kui teine jne.
Tuntud Esinejad: Bill Clinton, Tony Blair, Prince William, Arnold Schwarzenegger, Carl Lewis, Muhammed Ali, Michael Jordan, Elvis Presley, Paul McCartney, Madonna, Sting.
Andja (2) elu keerleb selle ümber, et kuidas teisi aidata, kuidas teistele abiks olla. Nad on hästi südamlikud ja soojad, sealt ka see suur punane süda mehe rinnas. Lapsepõlves sai ta tunnustust ja armastust vaid siis, kui täitis kohusetundlikult kellegi (näiteks oma ema või isa) soove ja käske. Selline psühholoogiline käitumismuster on edasi kandunud ka täiskasvanu ikka jõudes ning heaolu sõltub teiste heakskiidust, mitte saavutamisest nagu Esinejal, aga aitamisest. Aitamine võib minna nii kaugele, et enda vajadused ja soovid võivad jääda tahaplaanile. Seepärast on Andja üheks peamiseks eesmärgiks tervema ja terviklikuma isiksuse poole püüdlemisel oma alateadlikust lapsepõlves selgeks õpitud tüübimaailmavaatest teadlikuks saada ning leida rohkem aega enda soovide ning unistuste täitmiseks.
Tuntud Andjad või Aitajad: Paramahansa Yogananda, Pope John XXIII, Guru Ammaji (“The Hugging Saint”), Stevie Wonder.
Kehatüübid: Kaitsja (8), Vahendaja (9) ja Perfektsionist (1)
Kehatüübid on minu jaoks kõige ulmelisemad, mis tähendab, et neid on sügavatele südame- ning peatüüpidele nagu Romantik (4) ja Vaatleja (5) kõige keerulisem mõista. Kehtib ka vastupidine olukord! Näiteks üks mu hea sõber Kaitsja (8) tegi hiljuti tutvust enneagrammi süsteemiga ja ei suutnud ära imestada, et on olemas selline tüüp nagu Romantik (4), kelle osasid iseloomuomadusi pidas ta ekslikult pigem psühholoogilisteks probleemideks. Täpselt nii erinevates tüübimaailmavaadetes me elada võimegi ning samal ajal võime veel lisaks arvata, et minu tüübimaailmapilt on õige või parem kui mõni teine. Tervetele inimsuhetele see just kaasa ei aita.
Kaitsja (8) on täis energiat ja soovi tegutseda (ilma suurema mõtlemiseta), mis võib teistele tüüpidele tunduda tõmblemisena või ebaratsionaalsena. Helen Palmeri enneagrammi koolitustel tehakse praktikat, kus lavale tulevad iga tüübi esindajad ning kirjeldavad oma tüübimaailmavaadet. Üks kõige eredam näide ongi Kaitsjast, kes ütles, et ta pidevalt loodab või on valmis, et juhtuks midagi põnevat või ohtlikku, kuna siis ta saab oma energiat kuhugi rakendada, kedagi kiiresti päästa, kaitsta või midagi sarnast. Teda ei huvita, et kas ta ka sellega hakkama saab, ta ei tee suuri plaane, vaid kasutab oma kõhutunnet või kehalist intuitsiooni-intellekti, on n-ö hetkes, situatsiooni kuumuses. Kaitsjad on keevaverelised, nii heas kui halvas. Konflikti korral võivad nad väga lihtsasti üle reageerida ning teisele lajatada rohkem, kui nad seda tegelikult soovisid. Või siis lajatamise asemel põgenevad ja tõmbavad tagasi, n-ö passiivne agressiivsus. Mulle meeldib tohutult Kaitsjate otsekohesus või ausus, mis võib teistele tüüpidele näida kui välk selgest taevast või lihtsalt naljakas. Suurem rõhk on ütlemise energial või mõjul kui ütlemise tähendusel või sügavusel. Eks seepärast oleme ka Donald Trumpi sõnavõtte mingil määral nautinud ja teisalt jälle hambaid krigistanud. Kehaliselt on nad ka väga tugevad ja suured, rind kummis ees, nii nagu pildil on näha.
Tuntud Kaitsjad: Winston Churchill, Fidel Castro, Martin Luther King, Jr, Saddam Hussein, Donald Trump, Pablo Picasso, Ernest Hemingway, Clint Eastwood, Russell Crowe.
Vahendaja või Rahusobitaja (9) ei tundu oma introvertsusega esmapilgul üldse kehatüüp olevat, aga seda sellepärast, et nende energia on varjatud või nagu enneagrammis öeldakse: ‘viha on magama läinud’. Vahendaja, nii nagu ka nimi ütleb, on kõige loomulikum ja osavam tüüpide vahendaja või rahusobitaja. Kui tarvis, siis ta paneb kõik oma ideed ja tunded teiste järele, mis väljendub selles, et läheb väga lihtsalt kaasa teiste ideedega või plaanidega. Ta ei taha mingi hinna eest konflikti, isegi kui kaotab oma enda identiteedi. Tal on väga keeruline oma enda mõtteid ja tundeid väljendada, mispärast võib ta suuremas seltskonnas olla lihtsalt vait ja eemaldunud. Näiteks Vaatleja (5) on introvertsem kui Vahendaja (9), aga samas on valmis oma tõe eest võitlema ja oma arvamust avaldama. Tõde on paksem kui veri. Vahendajale meeldivad kõik kehalised tegevused, milles väljenduvad tihti ka ta loomulikud tugevused, ning suhtleb seepärast pigem keha või füüsilise energia tasandil. Näiteks, selle asemel, et lihtsalt istuda ja rääkida ideedest või tunnetest, tõuseb Vahendaja püsti ja hakkab võimlema, massaaži tegema, laulma või otsib muu endale meelepärase füüsilisema tegevuse.
Tuntud Vahendajad või Rahusobitajad: Queen Elizabeth II, Abraham Lincoln, George W. Bush, John F. Kennedy, Jr., Carl Jung, Joseph Campbell, George Lucas, Morgan Freeman.
Perfektsionistide (1) tüübimaailmavaatest on mul kõige keerulisem aru saada ja lisaks ei tunne ma vist ühtegi väga lähedalt. Teooria kohaselt on nad idealistid, kellel on väga selge ja kindel õige-vale moraalitunnetus. Nende pealisülesandeks on muuta maailm paremaks kohaks. Nad võivad kohati tunduda peatüübina, aga on pigem orienteeritud tegutsemisele, nii nagu seda olid näiteks Mahatma Gandhi ja Nelson Mandela. Heal juhul võivad Perfektsionistid oma kõrgelennulised ideed täide viia, aga halvemal juhul on nad liiga kriitilised, skeptilised ja küünilised.
Tuntud Perfektsionistid: Confucius, Plato, Mahatma Gandhi, Pope John Paul II, Nelson Mandela, Margaret Thatcher, Michelle Obama, Al Gore, Hilary Clinton, Osama bin Laden, George Harrison, Joan Baez, Celine Dion.
Ilusat suve!
Siia lõppu lisan veel paar joonist Helen Palmeri raamatust “The Enneagram“, mille lõpus toob ta välja põnevad võrdlused teiste tüpoloogiatega. Eriti meeldivad mulle Myers-Briggsi tüübi-indikaatori (MBTI) skaalad, kuhu on ära märgitud näiteks enneagrammi tüübid vastavalt ekstra-intorvertsusele või mõtlemisele-tundmisele.