Aktuaalne Evolutsioon

Terviklik pilguheit kultuuri ja poliitikasse

Reisifilmid: Austraalia ja Kagu-Aasia (2010-2012)

Sissekanne reisifilmide kollektsioonist, mis sai meisterdatud ajavahemikus 2010-2014. See aasta korraldasin siin Eestis väikese pärlifarmi kokkutuleku (Pearl Reunion), kus vaatasime koos lühifilme, mis olin Austraalias veedetud ajast teinud. See pani mind mõtlema videode, piltide ja reisikirjade väärtuse üle, mida me tavaliselt reisi ajal filmime, klõpsime ja kirja paneme. Mõistsin, et me ei reisi ainult ühe korra, vaid mitmeid-mitmeid kordi.

Reis algab ideest, me justkui teeks väikese reisi oma mõtetes. Kujutame ette ja unistame, et kuidas seal meile tundmatus kohas olla võiks? Teine reis võiks olla reisi planeerimine. Me uurime kaarti, loeme teiste reisikirjasid, vaatame reisifilme ja pilte. Paneme paika enda reisiteekonna, loome endale reisikaardi. Kolmas reis on see, mida me tavaliselt reisimiseks peame — kogeme reaalselt seda meile tundmatut territooriumi — lendame, sõidame, seilame, matkame, jalutame, räägime, vaatame, tunneme, kuuleme.

Neljandat korda reisime, kui organiseerime pilte, kirjutame blogi, paneme kokku reisifilmi või lihtsalt jagame kellekagi oma reisielamusi. Kui enne reisi reisisime mõtetes justkui edasi tulevikku, siis nüüd, peale reisi, reisime tagasi minevikku. Mõlemad on mõtetes (täpsemalt kehas ja meeles), aga neil on erinevad tunnused — ühes on ootusärevust ja uudishimu ning teises nostalgiat ja teadmisrahu. Reisikaart on täiustunud, aga kindlasti mitte täiuslik.

Lõpuks võib reisist olla möödunud juba aastaid või aastakümneid, aga iga kord, kui me vaatame vanu pilte, reisifilme või loeme vanu reisikirju, reisiks me justkui üha uuesti ja uuesti. Ja igakord ikka teisiti, kuna me oleme muutunud, oleme saanud vanemaks ja näeme varem kogetut justkui läbi uute silmade. Sedasi me saamegi reisida viiendat, kuuendat, seitsmendat ja nii mitmendat korda, kui me ise seda soovime.

Austraalia (2010-2011)

Kaheosaline film minu 6-kuusest pärlipüüdja karjäärist Cygnet Bay pärlifarmis, mis asub Lääne-Austraalias 200 km kaugusel Broome’ist. Reisikirjad ja -pildid: Pärl ja Hüvasti pärlid.

 

Pärlifarm ja Broome 1 (13:16)

Pärlifarm ja Broome 2 (14:01)


Kaheosaline film minu ja Alexi 4-nädalasest ja 9000 km pikkusest roadtripist mööda Austraalia läänerannikut Perthi (esimene osa) ning sealt lõunarannikut pidi Melbourne’i (teine osa). Sisemaale tegime sissepõiked kahel korral – Karijini rahvusparki, lainekujuliste kivimoodustiste juurde ning kullakaevanduse pealinna Kalgoorlie’sse.

 

Broome-Melbourne roadtrip 1-1 (12:15)
Broome-Melbourne roadtrip 1-2 (10:59)

Broome-Melbourne roadtrip 2-1 (18:21)
Broome-Melbourne roadtrip 2-2 (18:21)


Lühifilm minu ja Sibylle’i 6-nädalasest ja 2500 km pikkusest roadtripist ning marjade korjamisest Tasmaania saarel.

 

Tasmaania (19:58)


Lühifilm minu 5-kuusest töö- ja vileelust Austraalia idarannikul asuval Whitsunday’l. Reisikirjad ja -pildid: esimene osa ja teine osa.

 

Whitsundays ja South Molle’i saar (29:52)


Kagu-Aasia (2011-2012)

Kaks filmi Indoneesia 2-kuusest reisist, millest esimese veetsin Bali ja Gili saartel ning teise koos Simoniga Nusa Tenggara ja Sulawesi saari avastades (esimene, teine, kolmas ja neljas reisikiri Sulawesilt).

 

Indoneesia – Bali ja Gili saared (13:27)

Indoneesia – Nusa Tenggara ja Sulawesi (14:46)


Videokokkuvõte 2-kuusest Singapuri ja Malaisia reisist (reisikirja esimene ja teine osa).

 

Singapur ja Malaisia (4:27)


Lühifilm 2-kuusest reisist Lõuna-Tais (reisikirja esimene ja teine osa) ja Põhja-Tais (reisikirja esimene ja teine osa).

 

Tai Kuningriik (11:37)

Leave A Comment

Your email address will not be published.